Kontakt

Adress (karta)
Miljöpartiet de gröna i Örebro län
Vasatorget 1
704 54 Örebro

Styrelse
 Andreas Tranderyd, Hallsberg, ordförande, andreas.tranderyd@mp.se, 073-717 08 52
 Sara Pettersson, Laxå, vice ordförande, sara.furuvagen@gmail.com
 Daniel Ekelund, Karlskoga, kassör, daniel.ekelund@mp.se
 Niclas Persson, Örebro, ledamot, , niclas.persson@mp.se
 Carina Riberg, Kumla, ledamot, carina.riberg@mp.se
• Lea Strandberg, Örebro, ledamot, lea.strandberg@mp.se
• vakant

Valberedning
•  Camilla Hansén, , Örebro, sammankallande, camilla.hansen@mp.se, 073-061 17 17
•  Thomas Berglund, Kumla, sessan95@gmail.com, 070-932 25 80 
• Helena Bosved, Örebro, helena.bosved@mp.se. 
 Linn Wennberg, Ljusnarsberg, linninioan@gmail.com, 070-679 69 08

Listvalberedning
 Jesper Räftegård, Örebro, sammankallande, jesper.raftegard@outlook.com, 076-551 64 53
 Inger Griberg, Lindesberg
ingergriberg@telia.com, 070-523 55 41
 Ingrid Fries Hansson, Askersund
ingrid.fries-hansson@mp.se, 070-277 04 32
 Magnus Lander, Örebro
magnus@burkmat.nu, 073-329 23 93
 Björn Nordenhaag, Degerfors
bjorn.nordenhaag@telia.com, 070-512 68 33

Riksvalberedare
 Helena Bosved, helena.bosved@mp.se

Revisorer och revisorssuppleanter
• Jan Grounes, Askersund
• Lotta Öhlund, Hallsberg
• Jonas Eriksson, Örebro, suppleant
• Mamdoh Gaber, Örebro, suppleant

Jämställdhets- och mångfaldsambassadörer
• Gunnar Oest, Örebro. familjenoest@hotmail.com, 072-534 54 04
• Sara Pettersson, Laxå. sara.furuvagen@gmail.com, 073-512 87 09




Hemsida, e-postadress och telefon
• www.mp.se/orebro-lan
• orebrolan@mp.se
• 019-611 00 31

Regionsekreterare
• Malin Bjarnefors, malin.bjarnefors@mp.se, 079-076 93 32

Regionråd
• Catrin Steen, catrin.steen@mp.se, 019-602 74 50
• Mats Gunnarsson, mats.gunnarsson@mp.se, 019-602 74 55

Regionpolitisk sekreterare
• Monika Aune, monika.aune@mp.se, 070-602 74 70

Riksdagsledamot
• Jonas Eriksson, jonas.eriksson@riksdagen.se 

Grön Ungdom
• Kontakt: gu.orebro@mp.se

Gröna Studenter
• Kontakt: orebro@gronastudenter.se

Kontaktuppgifter lokalavdelningar
• E-post: kommunnamn@mp.se
• Hemsida: www.mp.se/kommunnamn
MP Askersund
• Ordförande: Tord Helgesson, orberga@gmail.com
MP Degerfors
• Ordförande: Björn Nordenhaag, nordenhaag@telia.com
MP Hallsberg
• Ordförande: Linda Eng, red_fox99@hotmail.com 
Hällefors
• I Hällefors har Miljöpartiet ingen lokalavdelning. 
Kontakt: orebrolan@mp.se 
MP Karlskoga
• Ordförande: Staffan Dällerud, staffan.dallerud@folkbildning.net 
MP Ljusnarsberg
• Ordförande: Linn Wennberg, linninioan@gmail.com
MP Nora
• Ordförande: Jasmine Ivarsson, jasmine.hylander@live.se 
MP Kumla
• Ordförande: Britt Eklöf, britteklof00@gmail.com 
MP Laxå
• Ordförande: Sara Pettersson, sara.furuvagen@gmail.com 
MP Lekeberg
• Ordförande: Pia Frohman, pia.frohman@mp.se
MP Lindesberg
• Ordförande: Agneta Nilsdotter, agneta.nilsdotter@lindesberg.se
Kontakt: Sven Eriksson, sven.eriksson.lbg@telia.com 
MP Örebro
• Ordförande: Lea Strandberg, lea.strandberg@mp.se