Kontakt

Adress (karta)
Miljöpartiet de gröna i Örebro län
Vasatorget 1
704 54 Örebro

Styrelse
 Andreas Tranderyd, ordförande, andreas.tranderyd@mp.se, 073-717 08 52
 Sara Pettersson, vice ordförande, sara.furuvagen@gmail.com
 Daniel Ekelund, kassör, daniel.ekelund@mp.se
• Bodil Lennartsdotter Eriksson, ledamot, bodil.lennartsdotter.eriksson@gmail.com 
 Marcus Willén Ode, ledamot, marcus.r.willen@gmail.com 
 Carina Riberg, ledamot, carina.riberg@mp.se
• Lea Strandberg, ledamot, lea.strandberg@mp.se
Mejl: orebro-lan-styrelse_grupp@mp.se

Valberedning
• Helena Bosved, ledamot, helena.bosved@mp.se
• Staffan Dällerud, ledamot, staffan.dallerud@karlskogafhs.se 
• Maria Sääf, ledamot, maria.saaf@mail.com
• Pia Frohman, ledamot, pia.frohman@mp.se
• vakant, ledamot

Riksvalberedare
 Helena Bosved, helena.bosved@mp.se

Revisorer och revisorssuppleanter
• Inger Griberg, revisor, ingergriberg@telia.com
• Niclas Persson, revisor, niclas.persson@mp.se
• Mamdoh Gaber, revisorssuppleant
• Ia Malmqvist, revisorssuppleant
Mejl: orebro-lan-revisorer_grupp@mp.se

Jämställdhets- och mångfaldsambassadörer
• Catrin Steen, catrin.steen@mp.se
• Pontus Olofsson, pontus.olofsson@mp.se




Hemsida och mejladress
• www.mp.se/orebro-lan
• orebrolan@mp.se

Regionråd
• Catrin Steen, catrin.steen@mp.se, 019-602 74 50
• Mats Gunnarsson, mats.gunnarsson@mp.se, 019-602 74 55

Riksdagsledamot
• Jonas Eriksson, jonas.eriksson@riksdagen.se 

Anställda
• Malin Bjarnefors, distriktssekreterare, malin.bjarnefors@mp.se, 079-076 93 32
• Monika Aune, politisk sekreterare, monika.aune@mp.se, 070-602 74 70
• Linda Pettersson, digital kommunikatör, linda.pettersson@mp.se, 076-163 05 29

Grön Ungdom
• Kontakt: gu.orebro@mp.se

Gröna Studenter
• Kontakt: orebro@gronastudenter.se

Kontaktuppgifter lokalavdelningar
• E-post: kommunnamn@mp.se
• Hemsida: www.mp.se/kommunnamn
MP Askersund
• Ordförande: Tord Helgesson, orberga@gmail.com
MP Degerfors
• Ordförande: Björn Nordenhaag, nordenhaag@telia.com
MP Hallsberg
• Ordförande: Andreas Tranderyd, andreas.tranderyd@mp.se
Hällefors
• I Hällefors har Miljöpartiet ingen lokalavdelning. 
Kontakt: orebrolan@mp.se 
MP Karlskoga
• Ordförande: Staffan Dällerud, staffan.dallerud@karlskogafhs.se 
MP Ljusnarsberg
• Ordförande: Linn Wennberg, linn.wennberg@mp.se
MP Nora
• Ordförande: Jan Larsson, kolbergarn@hotmail.com 
MP Kumla
• Ordförande: Mats Gunnarsson, mats.gunnarsson@mp.se 
MP Laxå
• Ordförande: Sara Pettersson, sara.furuvagen@gmail.com 
MP Lekeberg
• Ordförande: Pia Frohman, pia.frohman@mp.se
MP Lindesberg
• Ordförande: Agneta Nilsdotter, agneta.nilsdotter@lindesberg.se
Kontakt: Sven Eriksson, sven.eriksson.lbg@telia.com 
MP Örebro
• Ordförande: Lea Strandberg, lea.strandberg@mp.se